ZŠ a MŠ Dražice

Olympijské hry 2018

Dražická tisková kancelář - speciál únor 2018

Biatlonový závod

Oficiální závod dražického biatlonu se konal ve čtvrtek 22.2.2018. I přes mrazivé počasí si všichni krásně zasoutěžili a užili si atmosféru olympijského závodu.

U příležitosti pátečního zakončení ZOH v Dražicích se konal samozřejmě i medailový ceremoniál.

  Další foto zde: http://skoladrazice.rajce.idnes.cz/2017_2018_biatlonovy_zavod/

Výtvarná výchova - 1. třída

Medaile pro letošní  ZOH v Pchjongčchangu vyrobily děti v 1.třídě. Jak vidíte, medailí je připraveno dostatečné množství. Teď už děti jen netrpělivě sledují, kdo bude jejich majitelem.

     

Hokej - semifinále

V pátek dopoledne (8, 40 hodin) budou naši hokejisté hrát semifinále s Rusy.

Bohužel......Krásný sen se nebude konat. Bronzová medaile je ale neustále ve hře.

Další úspěchy českých sportovců

Pátek 16. 2. - Martina Sáblíková bronz na 5 km.
Sobota 17. 2. - velké překvapení. Ester Ledecká získává zlato v lyžování.

Karolína Erbanová - rychlobruslení 500 m bronzová medaile.

Dražický biatlon na hřišti

Děti trénovaly biatlon na školním hřišti. Přestože sněhová nadílka už dávno zmizela, všichni si sportování užili.

Dražický biatlon na hřišti

Další foto zde: http://skoladrazice.rajce.idnes.cz/2017_2018_ZOH_Drazicky_biatlon_na_hristi/

Naše komentátorské stanoviště pracuje

Děti si vyzkoušeli nelehké povolání sportovních komentátorů.

Naše komentátorské stanoviště pracuje

Další foto zde: http://skoladrazice.rajce.idnes.cz/2017_2018_ZOH_Nase_komentatorske_stanoviste_pracuje/

Olympiáda je v plném proudu

Olympiáda je v plném proudu a naše maketa olympijských sportů se pomalu zaplňuje.

Olympiáda je v plén proudu

Další foto zde: http://skoladrazice.rajce.idnes.cz/2017_2018_ZOH_Maketa_se_zaplnuje/

Sledovali jsme zahájení ZOH 2018

Sledovali jsme zahájení ZOH v přímém přenosu na TV.

Sledovali jsme zahájení ZOH 2018Sledovali jsme zahájení ZOH 2018Sledovali jsme zahájení ZOH 2018Sledovali jsme zahájení ZOH 2018

 

Tipovali jsme, jak dopadnou naši olympionikové.

Sledovali jsme zahájení ZOH 2018Sledovali jsme zahájení ZOH 2018Sledovali jsme zahájení ZOH 2018Sledovali jsme zahájení ZOH 2018

První medaile pro Českou republiku

V sobotu 10. 2. získala Česká republika první medaili, kdy si Veronika Vítková ve sprintu - biatlon 7,5 km doběhla pro bronz.
Martina Sáblíková byla na 3 km trati čtvrtá.

Neděle 11. 2.

Česká republika má další medaili. Tentokrát stříbrná, kterou vybojoval biatlonista Michal Krčmář.

Víte, že...

Jednou z nejstarších sportovních událostí jsou bezesporu antické olympijské hry, které se poprvé konaly 8. července 776 před Kristem ve starořecké Olympii, tedy již téměř před třemi tisíci lety. Olympia leží na poloostrově Peloponés a dle řeckých bájí a pověstí zde sídlil bůh bohů Zeus spolu se svou manželskou Hérou. Do dnešních dnů se dle tradic konají OH pravidelně jednou za 4 roky. Původně se soutěžilo pouze v běhu a celé hry trvaly pouze jeden den. Postupně se však přidávaly další sportovní disciplíny a program jednotlivých sportů byl rozdělený do více dnů.

 

1) Prvním vítězem olympijských her byl kuchař

Od prvních historických olympijských her z roku 776 před naším letopočtem se registrují jmenovitě jednotliví vítězové disciplín. Jelikož první antické OH byly pouze o soutěži v běhu, existuje jen jeden vítěz. Tím se stal jistý Koroibos, který pracoval jako kuchař ve městě Élida. Přesněji zvítězil v běhu na jedno stadium, což byla vzdálenost zhruba mezi 175 až 200 metry. Dnešní olympijské stadium měří přesně 192,27 metru.

 

2) Během olympijských her se neválčilo

Součástí olympijských her panoval všeobecný mír, který byl označován termínem ekecheiria, což znamenalo vyvarovat se držení zbraně. Během OH bylo nemyslitelné, aby na půdu Olympie vstoupil jakýkoliv voják se zbraní v ruce či ozbrojený jedinec. Všichni, kteří se zúčastnili této sportovní události, měli zajištěnou volnou cestu do Olympie a zpět a to i přes území států, se kterými byli ve válečném konfliktu. Tento zákon byl údajně zaznamenán i písemně, jeho text se bohužel nedochoval.

 

3) První novodobé olympijské hry se konaly v Athénách

Novodobé OH se konaly v dubnu 1896 v řeckém hlavním městě Athény. Sportovní událost trvala deset dní a tehdy se sjelo 245 sportovců ze 13 zemí světa. Ti soutěžili v celkem 9 sportovních odvětvích a 43 disciplínách. Pro zajímavost, na posledních letních olympijských hrách v Riu soutěžilo 11 303 sportovců z 207 zemí světa. Poprvé se zde navíc konal marathónský běh, který vyhrál řecký běžec Spyridon Louis, který trať uběhl za necelé tři hodiny. Dnešní světový rekordman Dennis Kimetto uběhl maraton za čas 2:02:57.

 

4) Zimní olympijské hry se konají až od roku 1924

Vrcholové sportovní soutěžení v zimních sportech započalo až ve 20. století. První zimní OH probíhají pravidelně každé čtyři roky od roku 1924. Do roku 1992 se konaly ve stejném roce jako letní hry, poté se však olympijský výbor rozhodl, že se budou zimní a letní OH budou konat vždy po dvou letech. První zimní OH se konaly ve francouzském městě Chamonix v rozmezí od 25. ledna do 4. února 1924.

 

5) Olympijská pochodeň se zapaluje ve starověké Olympii

Olympijský oheň, jakožto jeden ze základních symbolů OH, připomíná antickou legendu o Prométheovi, kterému Zeus ukradl oheň a dal ho lidem. Dle tradice musí být oheň udržován po celou dobu trvání olympiády. Tento starověký zvyk byl obnoven při OH v Amsterdamu v roce 1928, o 8 let později se stal součástí olympijských tradic spolu se štafetou v předávání ohně, na jejímž konci je zapálena obří pochodeň v místě konání samotných her. Tradičně se role zapálení obří pochodně ujímají významné osobnosti z oblasti sportu.

 

6) Olympijské kruhy existují přes sto let

5 barevných protínajících se kruhů, které se staly symbolem olympijské vlajky, navrhl v roce 1914 zakladatel moderních olympijských her francouzský pedagog a historik Pierre de Coubertin. Oficiálně byly kruhy použity až na Letních olympijských hrách v Antverpách v roce 1920. Vlajka s pěti kruhy je tradičně vztyčována vždy během zahajovacího ceremoniálu každých OH. Barevné kruhy na vlajce vyjadřují jednotlivé kontinenty (modrá – Evropa, žlutá – Asie, Černá – Afrika, Zelená – Austrálie Oceánie a červená - Amerika).

Vrcholné přípravy ze střediska v dražické škole

Vrcholné přípravy ze střediska v dražické školeVrcholné přípravy ze střediska v dražické škole

ZOH 2018 očima a tvorbou našich dětí

NOVÉ FOTO PŘIDÁNO!

Aktuální dění můžete sledovat na rajčati: http://skoladrazice.rajce.idnes.cz/2017_2018_ZOH_2018/

Fotografie budou průběžně doplňovány.

9 ZAJÍMAVÝCH FAKTŮ O OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

 

  1. Nikdo přesně neví, kdy se konaly první olympijské hry. Zaznamenány byly až v roce 776 před naším letopočtem. Hry se konaly na počest boha Dia (Zeus). Zrušeny byly až v roce 393 našeho letopočtu románským vládcem Thedosiusem I., který je považoval za příliš pohanské. Hry se konaly každé 4 roky po dobu přibližně 1200 let.
  2. V antickém světě se mohli olympiády účastnit pouze muži a sportovali nazí. Důvodem bylo, aby prý nemohli podvádět a aby mohli ukazovat svá vypracovaná těla. Ženy měly své vlastní hry na počest bohyně Héry.
  3. V antice byla doba her posvátným mírem. Na území Olympie nesměl vkročit voják se zbraní ani jiný ozbrojený občan. Tato mírová dohoda byla porušena jen jednou, a to Spartou.
  4. Pět olympijských kruhů symbolizuje 5 kontinentů - Afriku, Asii, Evropu, Ameriku a Austrálii. Spojení kruhů na vlajce reprezentuje přátelství, mír a propojení světa.
  5. Barvy na olympijské vlajce byly navrženy tak, aby alespoň 1 barva z olympijské vlajky byla obsažena ve vlajce jednotlivých zemí. Olympijská vlajka je tedy vlajkou všech.
  6. Zimní olympiáda se nikdy nekonala na jižní polokouli.
  7. Vlajka byla poprvé použita na olympiádě v Antverpách roku 1920. V témže roce také započala i tradice olympijského slibu, kdy vybraní sportovci slibují za všechny ostatní, že budou hrát čestně a budou respektovat pravidla.
  8. Ženy se mohly účastnit her teprve v roce 1900. Tedy během druhých moderních her
  9. Fotbal byl zařazen na olympiádu už v roce 1896 (tedy během prvních moderních her). Turnaj však musel být zrušen, protože se nepřihlásil žádný tým.

Olympiáda z pohledu českého jazyka

Olympiáda z pohledu českého jazyka

Historie ZOH

Olympijské hry se odehrávaly už před mnoha staletími ve starém Řecku ve městě Olympii. Tehdy se soutěžilo pouze v atletických disciplínách (hod diskem, oštěpem, skok do dálky a do výšky, běh).
První ZOH se konaly v roce 1924 od 25. ledna do 4. února v Chamonix ve Francii (294 sportovců ze 14 zemí, 5 sportovních odvětví, 14 soutěží).


Úspěch českých sportovců

Rudolf Burket - skoky na lyžích, Jiří Raška - skoky na lyžích, Ondřej Nepela - krasobruslení, hokejový tým v Naganu, Kateřina Neumanová - běh na lyžích, Martina Sáblíková - rychlobruslení             Míša Běhounová, 4. ročník                                       

                                                                                                                                                                                                                                  

ZOH 2018

Zimní olympijské hry 2018, oficiálně XXIII. zimní olympijské hry se budou konat v jihokorejském Pchjongčchangu. První olympijské hry v této zemi proběhly v roce 1988 v hlavním městě Soulu.

Symboly OH
Olympijská pochodeň - urazí symbolických 2018 kilometrů a vystřídá si ji 7 500 lidí.

Maskot  - postava z korejské lidové pohádky tygr, symbol důvěry a síly.

Slavnostní zahájení 9. 2. 2018, ukončení 25. 2. 2018.