Vrcholem letošního konce školního roku byl dlouho plánovaný cyklisticko-turistický pobyt na Mozolově. Stává se již naší milou tradicí, že děti mají možnost vydat se na kole právě tímto směrem. V letošním roce na tento pobyt vyrazily dvě skupiny žáků naší školy. Před samotným výletem je však vždy potřeba pečlivě zvážit, zda děti zvládnou téměř dvacetikilometrovou trasu náročnějším terénem, nezbytný je také souhlas rodičů a velmi důkladná kontrola technického stavu jízdního kola. Pod bedlivým dohledem pedagogických pracovníků jsme úspěšně zdolávali kilometry a za krásného slunečného počasí dorazili do cíle, kde už na nás čekali ostatní spolužáci. Cyklistickou trasu z naší školy až na Mozolov jsme hravě zvládli za 2,5 hodiny. Samotný pobyt na Mozolově byl jako z pohádky o vysněném dětském táboře. Místní přírodní areál nabízí mnoho sportovních i volnočasových aktivit. Největším zážitkem se pro nás stal opravdový vodácký kurz, během kterého si děti pod vedením zkušených vodáků vyzkoušely plavbu na kánoích a kajacích. Během dvoudenního pobytu nechybělo dětem prakticky nic - koupání a vodní hrátky, večerní opékání buřtů, společné hry a zábavný program připravený samotnými dětmi, ale také chvíle relaxu a odpočinku. Druhý den ráno jsme zahájili stejně jako na opravdovém táboře - během a společnou rozcvičkou. Cesta zpět na kole byla pro mnohé trochu smutná, protože většina z nás by na Mozolově nejraději zůstala ještě minimálně celý týden. Velké poděkování patří všem dětem za jejich odvahu, vytrvalost a sportovní nasazení, stejně jako rodičům za důvěru a pedagogickým pracovníkům za jejich skvěle připravený program. Věříme, že si všichni odvezli spoustu krásných zážitků a že na tento výlet budou ještě dlouho vzpomínat.
Vítejte u nás.
Jsme prvostupňová základní a mateřská škola s otevřenou náručí pro všechny děti, žáky, rodiče i širokou veřejnost z Dražic, Meziříčí, Drhovic, ale i z dalších přilehlých obcí. Uplatňujeme specifika vesnické školy, která jsou založena na osobním až rodinném přístupu všech zaměstnanců školy. Snažíme se udržovat a posilovat tradice venkova, založené na setkávání lidí a vzájemné komunikaci. V každém ročníku základní školy máme jednu třídu o malém počtu žáků se vstřícným plně kvalifikovaným pedagogem s individuálním přístupem, který je vždy připraven věnovat svůj čas a prostor, jak žákům talentovaným, tak i těm, kterým škola dává trochu víc zabrat.
Naším hlavním cílem a snahou je úspěšně nastartovat u dětí blahodárný proces učení, ve kterém budou úspěšně pokračovat na dalších stupních naší vzdělávací soustavy. Prosazovat smysluplnou a efektivní výuku v bezpečném, přátelském a dostatečně podnětném prostředí. Usilovat o to, aby se žáci do školy těšili, chodili rádi s vidinou toho, že zažijí opět něco nového, zajímavého a netradičního. Vést a motivovat žáky vlastním příkladem k aktivnímu a smysluplnému trávení volného času.
Aktuality
Žáci 4. třídy se každoročně pečlivě připravují na závěrečné dopravní zkoušky, při kterých mohou po úspěšném splnění teoretických testů i praktické jízdy na dopravním hřišti získat Průkaz mladého cyklisty. Ani letos tomu nebylo jinak. Čtvrťáci se dvakrát vydali do Tábora, kde si pod vedením zkušených instruktorů procvičovali pravidla silničního provozu i bezpečnou jízdu na kole. Během celého školního roku si opakovali dopravní značky a průběžně si své znalosti ověřovali prostřednictvím zkušebních online testů. Přestože byla během závěrečného testování znát velká nervozita, všichni naši šikovní čtvrťáci uspěli a získali vytoužený Průkaz mladého cyklisty. Všem dětem srdečně gratulujeme k jejich úspěchu a přejeme jim mnoho šťastných kilometrů a především bezpečnou jízdu na silnicích.
Také v letošním školním roce se kroužku otužování účastnilo mnoho dětí. V říjnu jsme začínali pozvolna – v tričkách jsme společně vybíhali k lípě. Postupně děti získávaly větší fyzickou zdatnost, odvahu i vytrvalost, a většina z nich nakonec zvládla doběhnout až ke kostelu. Neodradili nás ani drobné změny počasí. Tréninky jsme vynechávali pouze při skutečně nepříznivých povětrnostních podmínkách. Součástí každého setkání byla oblíbená rozcvička a nechybělo ani závěrečné vyvrcholení školního roku. Jako poděkování za celoroční snahu si děti doběhly pro zaslouženou odměnu do místní pekárny. Věříme, že pravidelné otužování přispělo ke zvýšení odolnosti dětí, zlepšení jejich fyzické kondice i k posílení pozitivního vztahu k pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu. Děkujeme všem dětem za jejich nadšení a vytrvalost a těšíme se na všechny zájemce opět na podzim.
Dlouho plánovaný třídní pěší výlet 2. a 4. třídy se uskutečnil v pátek 19. června. Za příjemného počasí jsme vyrazili směrem k řece na Matoušovský mlýn. Cesta nám rychle a příjemně ubíhala. Po příchodu na Matoušovský mlýn nás přivítala maminka naší Terezky, která pro nás připravila výborné občerstvení. Děti si pochutnaly na připravených dobrotách, pohladily si malá zvířátka a užily si také spoustu zábavy na krásném hřišti. Výlet se nám velmi vydařil a všichni jsme si odnesli spoustu hezkých zážitků. Už teď se těšíme na další společné dobrodružství.
Žáci třetí třídy po skončení akademie neodešli odpočívat s rodiči domů. Společně se vydali zpátky do školy, kde si připravili ležení pod hvězdami, opekli špekáčky, vyzkoušeli svou odvahu a užili si táborák.
Ve středu 24. června se žáci 3. třídy vydali do Tábora, aby si vyzkoušeli nejrůznější sporty. Projeli se po Jordánu, zaveslovali si na trenažéru, vyzkoušeli svou pozornost, basketbal a spousty dalších různých sportů.
Na závěr školního roku se uskutečnila tradiční školní akademie, během které se představili žáci všech tříd. Každá třída si připravila vlastní vystoupení – na jevišti se střídaly taneční choreografie, pěvecká čísla i veselé divadelní scénky. Díky pestrému programu si každý přišel na své a bylo vidět, kolik úsilí, času i radosti děti do příprav vložily. Celou akademií provázeli žáci páté třídy, kteří nás mezi jednotlivými vystoupeními symbolicky provedli různými zeměmi světa. Společně jsme tak během večera „procestovali“ všechny kontinenty a poznali zajímavosti z různých koutů naší planety. Součástí programu bylo také slavnostní rozloučení s žáky páté třídy. Ti se rozloučili se svou základní školou a symbolicky předali školní zvoneček svým mladším spolužákům, kteří budou v příštím školním roce nejstaršími žáky školy. Děkujeme všem žákům, pedagogům i zaměstnancům školy za přípravu krásného programu a rodičům i ostatním hostům za jejich podporu a příjemnou atmosféru. Školní akademie byla krásnou tečkou za letošním školním rokem.
V úterý 23. června se žáci 3. třídy vydali v tropickém počasí objevovat tajemství kapybar a plameňáků. Lehce se ochladili u tuleňů a tučňáků a dozvěděli se spoustu nových informací.
Za krásného slunečného počasí probíhaly v Táboře na stadionu Míru tradiční atletické závody "Atletický přebor Táborska" a dražičtí žáci předvedli mnoho vynikajících atletických výkonů a krásných umístění. Letošních atletických závodů se zúčastnilo skvělých 16 dražických sportovců. V konkurenci všech okresních základních škol (27 škol) dokázali vyběhat, vyskákat a vyházet úžasných 169 atletických bodů, což naší venkovskou školu zařadilo na fantastické a historické 11. místo v celkovém pořadí. Největšího úspěchu naší atletické výpravy dosáhl Honza Vyroubal, který si z Tábora odvezl zlatou medaili za 1. místo v běhu na 50 metrů a Kamila Veselá, která si z Tábora odvezla stříbrnou medaili za krásné 2. místo v hodu kriketovým míčkem. Bohužel jsme měli i trochu smůly a získali několik umístění těsně pod stupni vítězů. Nepopulární 4. místo a bramborovou medaili získali ve svých disciplínách Nela Plemeníková a Marian Horka. V první desítce ve svých disciplínách se také umístili Šimon Vyroubal, Kamila Veselá, Marian Horka, Karel Bočan, Michal Balvín a Miloš Veselý. Všem atletům gratulujeme k jejich vynikajícím výkonům a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy. Pevně věřím, že si všichni žáci užili tento krásný, ale náročný atletický den.
Ve středu jsme se se školní dužinou vydali na výlet do Zoo Na Hrádečku v Dolní Pěně. Přestože nám počasí nepřálo, nenechali jsme si tím zkazit dobou náladu. Největší obdiv sklidili lvi, kteří se nám předváděli v celé své kráse a dlouho jsme je s nadšením pozorovali. Děti se také velmi těšily na kapybary, které patřily mezi nejočekávanější obyvatele zoo. Během výletu nechybělo ani dobré občerstvení a drobný suvenýr. Domů jsme se vraceli unavení, ale plní krásných zážitků a nových vzpomínek.
V pátek 5. června se na fotbalovém hřišti uskutečnil dětský den plný kouzelných postaviček z říše pohádek a fantazie. Děti na stanovištích plnily nejrůznější úkoly, za které pak získaly odměny. Následovalo předtančení dívek ze školního tanečního kroužku a diskotéka. Všichni jsme si odpoledne i večer moc užili a těšíme se na příští akci! Zároveň moc a moc děkujeme všem sponzorům, kterých se letos zapojilo opravdu hodně. Srdečně děkujeme!
Žáci naší školy se v hojném počtu 16 závodníků představili na tradičních atletických závodech. Na stadionu Míru v Táboře celý den usilovně soutěžili v atletickém čtyřboji - skok daleký, běh na 50 m, hod míčkem a vytrvalostní běh 400-800 m. Všichni atleti podali maximální výkony a s radostí poměřili svoji výkonnost s ostatními žáky z ostatních okresních škol. Nejvíce se dařilo dívkám z II. třídy - Kamile Veselé a Markétě Svatkové, které si po skvělých výkonech odvezly zlaté medaile za 1. místo v kategorii družstev a chlapcům z I. třídy - Janu Vyroubalovi a Andrei Mychalčikovi, kteří si po skvělých výkonech odvezli také zlaté medaile za 1. místo v kategorii družstev. V kategorii jednotlivců si vybojovala a zcela zaslouženě odvezla zlatou medaili za 1. místo Kamila Veselá z II. třídy a ještě větším bodovým rozdílem zvítězil a zlatou medaili si odvezl v kategorii I. tříd Jan Vyroubal. K dalším skvělým umístěním a individuálním atletickým výkonům určitě patří 4. místo žáků IV. třídy - Šimona Vyroubala, Davida Karla a Miloše Veselého a 7. místo žáků V. třídy - Mariána Horky a Karla Bočana. Všem atletům děkujeme za vzornou reprezentaci naší škola a medailistům moc a moc gratulujeme. Pevně věříme, že si všichni náležitě tento sportovní den i přes nepřízeň počasí užili.
V úterý 2. června poměřili síly všichni žáci naší školy na školním kole atletické olympiády. Na fotbalovém hřišti na ně čekaly hned čtyři disciplíny - běh na 50 m, hod kriketovým míčkem, skok z místa a vytrvalostní závod. Všichni ze sebe vydali to nejlepší a do svých sportovních výkonů dali opravdu všechno. Všem patří velká pochvala a gratulace děkujeme za účast!
V rámci tradiční celorepublikové akce Noc kostelů vystoupil v dražickém kostele také náš školní pěvecký sbor, který svým zpěvem zpříjemnil návštěvníkům večerní program a přispěl k jedinečné atmosféře celé akce. Děti si pro své vystoupení připravily pestrý repertoár písní, který zazněl v krásném prostředí našeho kostela a potěšil všechny přítomné posluchače. Za svůj výkon sklidili zpěváci zasloužený potlesk a velké uznání. Děkujeme všem členům pěveckého sboru za pečlivou přípravu, paní Lucii Šaškové za vedení a organizaci a také rodičům i návštěvníkům za podporu a milou atmosféru. Jsme rádi, že jsme mohli být v naší obci součástí této krásné kulturní a společenské události.
Blížící se Den dětí jsme letos oslavili společným výletem do nedalekého Milevska. Starší žáci reprezentovali naši školu na florbalovém turnaji, kde předvedli skvělé sportovní výkony a velké nasazení. Nechyběla samozřejmě radost ze hry, podpora spoluhráčů ani mnoho krásných sportovních momentů. Především dívkám se turnaj velmi vydařil a z Milevska si odváží skvělé 2. místo a stříbrnou medaili na krku. Chlapci také příkladně bojovali, ale ve velmi silné konkurenci obsadili 7. místo. Všem žákům děkujeme za předvedené výkony, za vzornou reprezentaci školy a dívkám gratulujeme k jejich skvělému umístění. Mladší děti mezitím navštívily známé Muzeum masek a kuriozit, které je zaujalo svou pestrou a hravou atmosférou. Během prohlídky se dozvěděly mnoho zajímavostí o tradicích, maskách a lidových slavnostech. Největší radost jim udělala možnost prohlédnout si originální masky zblízka a možnost si sami masku vyrobit a odnést si ji domů. Celý den se nesl v příjemné náladě, plné zážitků, smíchu a společně stráveného času. Oslava Dne dětí se vydařila a všichni si z Milevska odvezli spoustu hezkých vzpomínek a nezapomenutelných zážitků.
Světový den včel jsme letos ve školní družině oslavili opravdu netradičně. Vydali jsme se na návštěvu včelína pana Novotného Pan Novotný nám poutavě vyprávěl o tom, jak včely žijí, jak vyrábějí med a proč jsou pro přírodu i člověka tak důležité. Dozvěděli jsme se například, jak vypadá včelí královna, kolik včel žije v jednom úlu nebo jak náročná je práce včelaře během celého roku. Někteří z nás překonali i počáteční obavy a odnesli si nejen nové poznatky, ale hlavně krásný a nevšední zážitek. Ve včelíně to jen hučelo a všichni jsme mohli zblízka pozorovat pilné včelky při práci. Za milé přijetí a zajímavé vyprávění panu Novotnému děkujeme. Na tento den budeme určitě dlouho vzpomínat.
Naši mladí fotbalisté dosáhli obrovského úspěchu. Na prestižním a velmi oblíbeném fotbalovém turnaji McDonald’s Cupu, který se letos konal opět v daleké Plzni, vybojovali fantastické 3. místo v kategorii malotřídních základních škol pro společný Jihočeský a Plzeňský kraj. O to cennější tento úspěch je, že naši hráči dokázali ještě vylepšit skvělý výsledek z loňského roku, kdy obsadili výborné 5. místo. Hráči nechali na hřišti maximum a po celý turnaj drželi při sobě jako skutečný tým. Každý zápas přinesl nejenom napětí, emoce a náročné souboje, ale také krásné fotbalové akce a mnoho branek v soupeřových sítích. Naši reprezentanti bojovali s maximálním nasazením a odhodláním. Nechyběla obětavost v obraně, skvělé zákroky brankáře Šimona Vyroubala ani důležité branky Karla Bočana, Mariána Horky, Miloše Veselého, Michala Balvína, Jakuba Richtra a Adama Zídka v klíčových chvílích. Výsledek je o to cennější, když si uvědomíme, že jsme celý turnaj odehráli pouze s dvěma náhradníky a někteří hráči odehráli všech 110 minut bez střídání. Velké poděkování patří všem hráčům za skvělou reprezentaci školy, trenérům a pedagogům za přípravu a podporu. Jsme na naše sportovce nesmírně pyšní a gratulujeme k nádhernému 3. místu na McDonald’s Cupu. Pevně věříme, že si tento fotbalový turnaj děti náležitě užily.
V pátek 5. června se uskuteční již tradiční Den dětí, a to od 17 hodin na fotbalovém hřišti. Srdečně zveme všechny děti a rodiče, přijďte si užít zábavný podvečer.
Velkého úspěchu dosáhli naši fotbalisté, když vyhráli tradičním turnaj Mc Donald´s Cup v kategorii malotřídních škol pro spojený táborský a jindřichohradecký okres. Tímto vítězstvím si také vybojovali právo účasti v krajském finále tohoto velmi populárního turnaje, které se uskuteční pro spojený Jihočeský a Plzeňský kraj až v daleké Plzni. Děkujeme a gratulujeme našim fotbalistům za skvělé výkony a přejeme hodně úspěchů v krajském finále.
Za krásného jarního počasí jsme společně oslavili s naší krásnou planetou Den Země. Vyrazili jsme celá škola turistickým pochodem do nedaleké obce Drhovice, kde jsme prožili environmentálně a sportovní dopoledne. Cestou jsme se také snažili trochu pomoci naší přírodě, tím, že jsme sebrali viditelné odpadky v okolí naší cesty. Velké poděkování patří starostovi obce Drhovice panu Pejšovi za poskytnuté prostory. Pevně věříme, že si děti tento významný den náležitě užily.
Za krásného slunečného počasí se na stadionu Míru v Táboře uskutečnil další ročník velmi oblíbeného atletického závodu "Štafetový pohár". Naši atleti podali skvělé běžecké výkony a v celkovém pořadí obsadili sice krásné, ale nejméně populární 4. místo. V doprovodných atletických disciplínách poměřili síly ve skoku z místa a hodu medicinbalem. V nichž si Adam Novotný vyskákal výkonem 175 cm krásné 3. místo. Všem atletům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a věříme, že si celý sportovní den náležitě užili.
V pondělí 20. dubna nás navštívila spisovatelka Ivona Březinová. Seznámila děti nejen s tím, jak vznikají knihy, ale také s příběhy a různými zajímavostmi ze svých knih. Věděli jste, že surikaty umí "zavřít" uši?
Ve čtvrtek 9. dubna proběhl na naší škole Paralympijský den. Děti si mohly vyzkoušet nejrůznější paralympijské sporty, jako je boccia, showdown, goalball, anebo natrénovat pohyb s bílou holí. Celým dnem nás provedli odborníci z Centra APA Univerzity Palackého.
Schůzka rodičů nově přijatých dětí spojená s prohlídkou mateřské školy se uskuteční v posledním srpnovém týdnu v prostorách třídy mateřské školy. O přesném termínu budete včas informováni. děkujeme a přejeme příjemné dny
Vážení rodiče, v průběhu letních prázdnin se již tradičně uskuteční příměstský tábor pořádaný naší základní školou, a to v termínu 10. - 14. srpna 2026 (pondělí až pátek). Cena tábora je 1 750,- Kč, částku prosíme uhradit do 12. června 2026 na účet školy 2401612808/2010 (popis pro příjemce – jméno dítěte a variabilní symbol 5). Čeká nás hodně sportovních her a delších výšlapů, zvažte proto fyzické možnosti dětí. Minimální věk účastníků je 5 let.
Základní škola a Mateřská škola Dražice, okres Tábor, vydala podle ustanovení zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) ve znění pozdějších předpisů a v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád ve znění pozdějších předpisů rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání v Základní škole a Mateřské škole Dražice, okres Tábor pro školní rok 2026/2027.




