Projekt „Ovoce a zelenina do škol“

Jak jistě již mnozí rodiče našich žáků vědí, je naše škola zapojena do projektu „Ovoce a zelenina do škol“. Dodávky ovoce a zeleniny pro nás zajišťuje LAKTEA, obecně prospěšná společnost, která je schváleným dodavatelem a se kterou uzavřela škola smlouvu.

Nárok na dotované ovoce a zeleninu mají zcela ZDARMA všichni ŽÁCI PRVNÍHO STUPNĚ ZÁKLADNÍCH ŠKOL.
Cílem projektu "Ovoce a zelenina do škol" je mj. zvýšit oblibu produktů z ovoce, zeleniny a banánů, přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit stravovací návyk ve výživě dětí,  zlepšit zdravotního stav mladé populace, bojovat proti epidemii dětské obezity a zvrátit klesající spotřebu ovoce a zeleniny.
Školy by se na změnu stravovacích návyků žáků měly zaměřit především v rámci svých doprovodných opatření, a to jak ve výuce, tak při realizaci tematicky zaměřených akcí.
Projekt "Ovoce a zelenina do škol" spadá do kompetence Ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu. Na přípravě se podílelo i MŠMT, Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo financí. Prostředky na tento projekt poskytuje Evropská unie 73% a Česká republika 27%.
Projekt "Ovoce a zelnina do škol" se řídí Nařízením Rady ES č. 13/20009, Nařízením Komise ES č. 288/2009, Nařízením Komise ES 1913/2006, Nařízením Evropského parlamentu a rady EU č. 1308/2013, Zákonem ČR č. 500/2004 Sb., Zákonem ČR č. 561/2004 Sb. a Nařízením vlády č. 478/2009, ve znění pozdějších předpisů.
SZIF schvaluje Žadatele o podporu, kteří zajištují distribuci ovoce a zeleniny do škol. Jejich přehled je zveřejněn na www.szif.cz.
Podpora je poskytována na:
* čerstvé ovoce a zeleninu
* balené čerstvé ovoce a zeleninu (např. upravené krájením nebo strouháním), pokud neobsahují přidaný cukr, sůl, tuky a sladidla
* balené ovocné a zeleninové šťávy a ovocné protlaky pokud neobsahují přidaný cukr, sůl, tuky, sladidla a konzervanty, avšak jejich podíl může činit nejvýše 25% celkového počtu dodaných produktů
Výběr ovoce a zeleniny by měl být co nejpestřejší, přičemž by měly být upřednostňovány druhy ovoce a zeleniny našeho klimatického pásma, nejlépe místní produkce. Exotické ovoce lze dodávat pro zpestření a rozšíření znalostí. Podíl produktů pocházející ze zemí mimo Evropskou unii v průběhu příslušného školního roku může činit nejvýše 10% celkového počtu produktů dodávaných do základních škol, v rámciprojektu Ovoce a zelenina do škol.
S přihlédnutím k výživovému doporučení Ministerstva zdravotnictví pro obyvatele ČR, se upřednostňují: jablka, hrušky, švestky, kedlubny, karotka, okurky salátové, ředkvičky, hrachové lusky a listové saláty.
Každé balení ovocné a zeleninové šťávy a každé balení čerstvého ovoce a zeleniny musí být označeno nápisem "Ovoce a zelenina do škol".
Četnost dodávek závisí na celkovém počtu přihlášených škol, resp. dětí.

Více informací o projektu si můžete přečíst na http://www.ovoceazeleninadoskol.cz/

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost