Výchovné poradenství

Náplň práce výchovného poradce je stanovena vyhláškou MŠMT ČR č.72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních. Novelizace vyhláška č.116/2011Sb.

Výchovný poradce se také zabývá problematikou vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků mimořádně nadaných, včetně možnosti individuálního studijního plánu dle Vyhlášky  č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění účinném od 1.9.2017. Rozsah přímé pedagogicko psychologické činnosti pedagogických pracovníků je stanoven v nařízení vlády č. 75/2005 Sb.

„Strach před problémy nebyl ještě nikdy klíčem k jejich řešení.“

Kdo je výchovný poradce?

Výchovný poradce je pedagog, který je odborně připraven pro výchovné poradenství ve škole. Hlavním cílem jeho práce je podpora dětí i rodičů, prevence, spolupráce s mimoškolními institucemi.

Co je náplní práce výchovného poradce?

• spolupracuje s rodiči ohledně studijních možností dítěte, poskytuje poradenskou pomoc o budoucím studiu
  • poskytuje metodickou a poradenskou pomoc ostatním pedagogům především tím, že metodicky usměrňuje a sjednocuje diagnostickou práci učitelů
  • spolupracuje s rodinou při poradenské činnosti v obtížných životních situacích ve škole i v rodině
  • pomáhá při řešení konfliktních situacích ve škole či při řešení výchovných problémů